Rodzina w potrzebie

Założenia projektu

Projekt „Rodzina w potrzebie” jest realizowany przez naszą Fundację w ramach programu „Miłość Wygrywa”. Dla zakwalifikowanych rodzin (po indywidualnej analizie sytuacji materialnej) oferujemy:

• bezpłatna pomoc prawna (w tym wsparcie w oddłużaniu),
  • zapomogi celowe w ramach funduszu „Rodzina w potrzebie” (np. na zakup opału, dostosowanie łazienki pod osobę niepełnosprawną czy zakup leków),
  • paczki żywnościowe oraz ubraniowe,
  • stypendia socjalne,
  • bezpłatne zajęcia dodatkowe dla dzieci uczących się.

Dlaczego powstał projekt „Rodzina w potrzebie”?

Większość z nas myśli, że jeżeli ktoś jest biedny to dlatego, że jest leniwy, nieporadny życiowo. Ponad jedna trzecia Polaków uważa, że nie zna osób żyjących w kryzysie materialnym. Jak ma się to jednak do tego, że w niedostatku żyje około 15 000 000 z nas. Wszyscy z nich muszą dokonywać codziennie wyboru: jedzenie czy wycieczka szkolna dziecka, leki czy zimowe buty. Wyjście do kina czy „na miasto” ze znajomymi to bardzo często marzenie na które muszą odkładać wiele miesięcy. Nie stać ich na rozwijanie talentów, nadrabianie braków, dodatkowy angielski czy korepetycje z matematyki. Trzymają się kurczowo swojego szczebla społecznej drabiny, O wiele za często jednak – z niej spadają.

Inflacja, galopujące ceny gazu czy opału, wzrost rat kredytów hipotecznych. Dotyka to nas wszystkich – ale odczuwają to zwłaszcza osoby najbiedniejsze. „Kiedy jestem głodna – po prostu idę spać” to cytat jednej z podopiecznych które wstrząsnąć powinny każdym. Jest to jednak rzeczywistość od której nie możemy odwrócić wzroku. Obojętność zabija. Szczególnie względem innych ludzi. Ludzi wobec których… czujemy się lepsi? Bardziej wartościowi?

Kim według nas są ubodzy?

63% badanych odpowiada, że ktoś głodny, chory i bezdomny to osoba która stała taka stała poprzez chorobę, 58% uważa, że przez nadużywanie alkoholu, 55% wskazuje na życiową nieporadność a 51% na lenistwo.

To wygodne powody, prawda? Zrzucają bowiem z nas odpowiedzialność i sprowadzają kwestię biedy do konsekwencji indywidualnych błędów a w najlepszym razie do zbiegu niefortunnych okoliczności. Bieda jednak tak naprawdę najczęściej ma przyczyny strukturalne, wynikające z nierówności społecznych które determinują zakres naszych możliwości i narzucają na nas ograniczenia.

Jak uzyskać pomoc w ramach projektu?

Prosimy o przesłanie zgłoszenia poprzez poniższy formularz – dołączając wypełniony elektronicznie wstępny wniosek.

W przypadku pytań bądź problemów z poniższym formularzem prosimy o kontakt z biurem fundacji pod adresem fundacja@fundacjadk.org.pl lub telefonicznie pod numerem 61 250 42 04.